16.04.2023

Kadir Gecesi

Zamanlar ve mekanlar, kendilerinde vuku bulan önemli hadiselerle değer kazanır. 17 Nisan Pazartesi‘yi Salı’ya bağlayan gece Kadir gecesidir. İdrak edeceğimiz Kadir Gecesi, onbir ayın sultanı rahmet, mağfiret ve günahlardan arınma mevsimi olan ramazan ayının kalbi mertebesindedir. Cenab-ı Hak, Kur’an-ı Kerim’i Kadir Gecesi’nde Hz. Peygamber’e indirmeye başlamış, melekleri yeryüzüne göndermiş ve o geceyi içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı bir zaman dilimi kılarak müstesna bir değer atfetmiştir.

Kur’an, İnsanlığı doğru yola ulaştıran, dünya ve ahiret huzuru sağlayan ve en son gönderilen mukaddes bir kitaptır. Kur’an, insanlığa öğüt, kalplere şifa, Müminler için rahmet kaynağıdır. İnananların yolunu aydınlatan bir kandil, sözlerin en güzeli, Yüce Rabbimizin biz kullarına en büyük ikramıdır. Okumak, anlamak ve yaşamak için gönderilen bir hayat kitabıdır. Zorlukları aşmada, doğru kararlar vermede, sonu huzur ve başarıyla biten sağlam adımlar atmada insana yardımcı olan eşsiz bir rehberdir. Küçük-büyük, kadın-erkek, herkes için umut ve bereket kaynağıdır. Kur’an, inanç ve amel bakımından insanlığın muhtaç olduğu en mükemmel hükümleri içerir. Bu gece vesilesiyle Kur’ân-ı Kerîm ile olan ilişkilerimizi gözden geçirmek için güzel bir fırsata kavuştuk. Bundan sonra, az da olsa her gün Kur’an’ı açıp okumaya, dinlemeye ve öğütlerini hayatımıza tatbik etmeye özen gösterelim. Gönüllerimizi Kur’ân’ın hakikatleriyle, ömürlerimizi onun nuru ile bereketlendirmeye gayret edelim.

Yüce Allah’ın kullarına ikramının bol olduğu, günahkar olanların affa uğrayabilecekleri, hatalarından kurtulmak isteyenleri bu hatalarını affettirebilecekleri bir zaman dilimi olan Kadir Gecesi’nde geçmiş günahlarımız için tövbe ve istiğfarda bulunmalı, geceye bin aylık değer veren yüce Rabbimizin kelamı Kur’an’ı okumalı, Rabbimizin bize ne söylediğini meal ve tefsirinden anlamaya çalışmalıyız. Bu gecede nafile namazlar kılmak, zikretmek ve dua etmek de yapacağımız ibadetler arasında olmalıdır. Dua bütün ibadetlerin özüdür. Bu gece hakkında Hz. Aişe Validemiz (r.a.) Efendimize şöyle bir soru yöneltmiştir: Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? dediğimde "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu. Ülkemizin içinden geçtiği şu olağanüstü şartlarda sorumluluğumuzu hatırlamalı, kendimiz, ülkemiz, dünyanın dört bir tarafında bulunan Müslüman kardeşlerimiz ve bütün insanlık için Rabbimize dua dua ve niyazda bulunmalıyız…

Bu duygu ve düşüncelerle, Kadir Gecenizi en kalbi duygularla tebrik ediyor, bu gecenin, başta ilimiz olmak üzere, ülkemiz ve bütün islam aleminin barış ve huzuruna, bütün müminlerin tevbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasına, arınmış ve affedilmiş olarak mübarek Ramazan Bayramına ulaşmamıza vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

​                                                                                                                             Dr. Enver TÜRKMEN

                                                                                                                                Burdur İl Müftüsü