28.03.2023

Hattat Kayışzade Osman Efendi Memleketi Burdur’da Anıldı

Yazdığı eserlerle İslam dünyasında iz bırakan Hattat Kayışzade Hafız Osman Efendi memleketi Burdur’da anıldı.

19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar pek çok defa basılarak İslâm dünyasına yayılan âyet-berkenar tertibiyle yazdığı mushaf-ı şeriflerle büyük şöhrete ulaşan Kayışzade Hafız Osman Efendi için panel düzenlendi.

Burdur İl Müftülüğü ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen panel, MAKÜ Konferans Salonu’nda 27 Mart 2023 Pazartesi günü yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin’in yönettiği panele, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Fatih Özkafa, Doç. Dr. Muhammed Abay, Araştırma Görevlisi Naci Demirci, Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Mehmet Arif Vural ve Burdur İl Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Osman Koçibay panelist olarak katıldı.

DİB Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin yaptığı açılış konuşmasında tarih boyunca en güzel hattatların bu topraklarda bu millet tarafından yetiştirildiğini belirterek bundan sonra da Yüce Kitabımız hem güzel yazılmaya, hem de güzel okunmaya devam edilecek dedi.

Panelistler tarafından Kayışzade’nin hayatı, eserleri ve sanatı hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

İl Müftüsü Dr. Enver Türkmen ve MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın yaptığı teşekkür konuşmalarının ardından panel sona erdi.