19.10.2021

2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Programı

Burdur İl Müftülüğü tarafından “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” teması ile kutlanan 2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası programı gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonunda yapılan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında hazırlanan sinevizyonun gösterilmesi ile devam eden programda Vali Arslantaş ve İl Müftüsü Enver Türkmen konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Sala okunması ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Dini Musiki Öğretim Görevlileri ve İl Müftülüğü Personellerinin oluşturduğu koro tarafından “Nebevi Nağmeler” konseri verildi.

İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Ortaokul öğrencileri arası “Çevreye Vefa” konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Nisanur Akbuz, ikinci olan Kemal Solmaz Ortaokulu öğrencisi Elif Sultan İm, üçüncü olan Abdi Özeren İmam-Hatip Ortaokulu öğrencisi Kübra Ecrin Celep ve dördüncü olan Suna Uzal Ortaokulu öğrencisi Yunus Batu Şahin'e ödüllerinin takdim edilmesiyle program sona erdi.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Enver Türkmen, tarihte hiçbir doğumun Hz. Peygamberin doğumu kadar dünya üzerinde büyük bir değişime yol açmadığını, O’nun doğumuyla unutulmaya yüz tutmuş insani değerlerin yeniden canlandığını, Hz. Peygamber Efendimizin yaşantısıyla ahlaki değerlere bağlılığın unutulmaz örneklerini sunduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Mevlid-i Nebi Haftasının “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temasıyla kutlandığını söyleyen Enver Türkmen, Hz. Peygamberin hayatından vefa örnekleri vererek konuşmasını bitirdi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, peygamberlerin en önemli vasıflarından birisinin vefa olduğunu belirtiği konuşmasında Peygamber Efendimizin doğumu, beşeriyetin saadeti açısından, insanlık tarihinin en önemli olayı olduğunu, Hz. Peygamber’e olan sevgimizin pekiştirileceği bu zamanlar, birbirimize karşı olan kardeşlik duygularının güç kazanacağı geceler ve günlerdir diyerek konuşmasına şöyle devan etti: Modern çağın beraberinde getirdiği ve topluma dikte ettiği hoyrat yaşam biçiminin çaresini bulabileceğimiz yegâne memba Kutlu Resul’ün kendisidir. Bugün insanlığın ihtiyacı olan ve bizlerin tüm gücümüzle oluşturmaya uğraş verdiğimiz adil, özgür dünyanın temel ilkelerini Peygamber’in öğretisinde destansı bir biçimde görmekteyiz. Vefa, kainatın yaratıcısı Allah ile kul arasındaki iman ilişkisini düzenleyen değerlerin en başında gelmektedir. Peygamberlerimizin en belirgin vasıflarından birinin vefa olduğunu Kur’an-ı Kerim vasıtasıyla bütün insanlığa bildirmektedir.

En büyük vefâkarlık, insanın Yaradan’ını tanıması, O’na olan kulluk vazîfesini yerine getirerek, kendisine bahşedilen nimetlerin kıymetini bilmesidir.

Mevlid-i Nebi Haftası Programları, Peygamber Efendimiz’i anlama, ona olan sevgiyi tazeleme konusunda bir vesile olarak anlaşılmalıdır. Programlarda anlatılan hususları iyi dinlemeli, istifade etmeye çalışarak noksanları tamamlama gayreti içinde olmalıdır. Binlerce insanımızın böyle yüce bir amaçla bir araya gelişleriyle Peygamber Efendimize sevgilerin ortaya çıktığı manevî atmosferden azamî faydayı temin etmeye çalışmalıdır. Bir geceye sıkıştırılmış sevgi yoğunluğu olarak değil, hayatın tamamına etki eden bir anlayışı elde etmeye çalışmalıdır.