16.03.2018

Üç Aylar ve Regaib Kandili

Üç aylar diye bildiğimiz Kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan ayları; arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma aylarıdır.

            Âlemlere rahmet olarak gönderilen Yüce Peygamberimiz (sav) bu aylarda “Allahım; Receb ve Şabanı bizim için bereketli eyle, bizi Ramazan ayına kavuştur” buyurarak dua ettiği ve bizim de dua etmemizi istediği bu günlerin diğer günlerden daha fazla rahmet ve mağfiret yüklü olduğuna işaret etmektedir.

            19 Mart Pazartesi günü Recep ayı ile birlikte 3 aylara kavuşmuş bulunmaktayız. Bu aylara eski devirlerde hürmet gösterilirdi. İslam güneşi ile birlikte bu aylar kandil geceleriyle de şereflendirildi. Asırlardır ülkemizde de üç aylar geleneği oluşmuş, bu aylarda yapılan tövbe ve dualar, kılınan namazlar, tutulan oruçlar, insanlara ve bütün mahlûkata karşı gösterilen güzel duygular, yapılan hayır ve hasenatlarla Ramazan ayına hazırlık Recep ayıyla başlar hale gelmiştir. Bu sayede bu günlerin idraki içinde olanlar manevi yükselişe geçtiklerini hissederler.

22 Mart Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Recep ayının ilk Cuma gecesi olan mübarek Regaib Kandilidir. Regaib; çok bağış ve bol ihsan anlamına gelmektedir. Bu kandille birlikte üç aylar diye bilinen bereketli mevsimi yaşamaya Yüce Allah’ın lütfuyla başlamış bulunmaktayız.

            Bu günler, dini duyguların yoğunlaştığı, ilahi rahmetin dolup taştığı, merhamet, dostluk ve kardeşliğin geliştiği, yardımlaşma ve hayır duygularının arttığı bir mevsimdir. Bu aylar ve bu aylarda bulunan kandiller, geçmişimizin muhasebesini yaparak geleceğe hazır olmanın tedbirlerini almak için önemli fırsatlardır. Kandilimizi sorumluluk duygusu içinde en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Hata ve kusurlarımızdan döndüğümüzü ifade ile tövbekâr olmalıyız. Yüce Allah’ın bizlere verdiği ve vereceği bütün nimetleri bizlerden esirgememesi için dua etmeliyiz. Hoşgörü ortamı içinde nifakın, ayrılığın, bozgunculuğun kalkması için gayret göstermeliyiz.

            Başta anne ve babalarımız olmak üzere büyüklerimizin hal ve hatırlarını sorarak onların Kandillerini tebrik etmeliyiz. Her yaştan eş, dost, akraba ve komşularımızla kandilleşmeli, muhtaçların, yetimlerin başlarını okşamalıyız. Geçmişlerimize dua ederek onların ruhlarını şâd etmeliyiz.

            Bu duygularla, Burdur’lu kardeşlerimin Üç Aylarını ve Regaib Kandilini tebrik eder, manevi atmosferi yüksek olan bu günlerin İlimize, Ülkemize ve İslam Âlemine hayırlar getirmesini, insanlığın barışına ve hidayetine vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim. 16.03.2018

 

                                                                                                                      Hıdır BAYRAK

Burdur İl Müftüsü