09.12.2016

MEVLİD KANDİLİ MESAJI

      Müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV)’in 11 Aralık 2016 pazar Gününü Pazartesiye bağlayan gece dünyaya teşriflerinin yıl dönümüdür.  İnsanlığın dirilişinde, karanlıktan aydınlığa çıkışında, katılaşmış kalplerin yumuşamasında çok önemli bir yere sahip olan böyle şerefli ve mübarek güne ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşayan Burdur’lu kardeşlerimin kandillerini tebrik ediyor, Hz Peygamberin ahlakının bütün gönüllere sirayet etmesini ve yerleşmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

     O, insanlığın içine düştüğü dini, ahlaki, sosyal her türlü noksanlığı ortadan kaldırmak ve Allah’ın insanlığa indirdiği son kitabı Kur’an-ı Kerimi tebliğ etmek için Allah tarafından memur edilen en son peygamberdir.

     Zamanımızda ülkemiz ve dünyada her geçen gün insanlar arasında dünyevileşme yoğunlaşmakta, çıkar ilişikleri ve menfaatler yaygınlaşmakta, negatif düşünceler çoğalmaktadır. Kanaatsizliğin, tatminsizliğin ve ben merkezli zevk düşkünlüğünün zirve yaptığı fakir, yoksul ve kimsesizlerin ihmal edildiği dünyada her geçen gün huzursuzlukların boyutları artmaktadır. Bu durum, Hz. Peygamberin insanlara tebliğ ettiği üstün değerlerin hayatımızdaki etkisinin zayıflamış olduğunun göstergesidir.

      Dünyanın birçok yerlerinde, özellikle İslam Ülkelerinde yapılan haksızlıkların, göçe zorlamaların, vurmaların, kırmaların, öldürmelerin yerine karşılıklı haklara riayet etme, dostluk, kardeşlik, güven ve samimiyet gibi değerlere sahip olma sevgili peygamberimizi iyi tanıma, O’nu sevme ve O’nun metodunu göz önünde bulundurmakla mümkün olabilecektir.

     12 Rebiülevvel 571 tarihinde dünyayı şereflendiren Peygamberimizin doğum yıl dönümünde, Sevgili Peygamberimizin sünneti ve siretini bir kez daha göz önüne getirerek kendimizi test edelim. Var olan eksikliklerimizi telafi edelim. Camilerde buluşalım. Günahlarımıza tövbe edelim. Kur’an okuyalım. Salat-ü Selam getirelim, Kaza namazlarımızı kılalım. Birlik, beraberlik, dirlik ve düzenliğimiz için bugün İslam ülkelerinin üzerlerine çöken kara bulutların ortadan kalkması için Allah’a dua edelim. Her türlü felaketten, terörden, dahili ve harici düşmanların şerrinden Allah’a sığınalım.

       Bu duygu ve düşüncelerle, Kandil münasebetiyle ilimiz merkez Ulu Camiinde ve İlçelerimizdeki merkezi Camilerde yatsı namazından önce ve sonra  yapılacak Kandil Özel programlarımıza, ayrıca Pazar Günü saat: 13.30 da eş zamanlı olarak hanımlara yönelik Toki Camii ve Pazar Cami’lerinde icra edilecek programlara davet eder, Mevlid Kandili’nin huzur ve mutluluğumuza, birlik ve beraberliğimize, insanlığın hidayetine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim. 09.12.2016

 

Hıdır BAYRAK

Burdur İl Müftüsü