30.06.2016

Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı Mesajı

 Sahuruyla, iftarıyla, ibadetin neşe ve coşkusunu bütün topluma yayan, teravihiyle, okunan ve dinlenen Kur'an'ın feyziyle, toplumun sosyal yaralarını şifalı elleriyle saran, zekât ve fitreleriyle sevgi ve kardeşliğimizi  tazeleyen rahmet ve mağfiret ayı Ramazanın sonuna yaklaşırken, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesine erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşamaktayız. 

Yüce Allah'ın lütfu ile  01 Temmuz Cuma gününü Cumartesi'ye bağlayan gece, mübarek "Kadir Gecesi"ni idrak edeceğiz, İnşaallah.  

Gelişiyle birlikte oluşturduğu mânâ iklimiyle gönül dünyamızı ma'mur eden, iç âlemimizi zenginleştiren Kadir gecesi, kâinata  anlam getiren gecedir. O yaratılış bilgisinin ders kitabı ve bütün kâinatın ve varoluşun özeti olan Kur'an'ın indirildiği gecedir.  

Kadir gecesi, Kur'an'ın övdüğü, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir.

Diğer kutlu zamanlar gibi Kadir gecesi de, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır. 

Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gece, kalplerimizin, duygu ve davranışlarımızın her türlü kötülükten arınması, iyi ve güzel davranışlarımızın çoğalıp kötü davranışlarımızın azalması, dinimiz hakkında sağlıklı ve doğru bilgimizin artması, aramızdaki sevgi ve kardeşliğin hepimizi kucaklaması için yeni adımlar atma imkânıdır.  

Ramazan ayında yaptığımız tüm ibadetlerin sevincini ve mutluluğunu yaşadığımız mübarek Ramazan Bayramına ise 5 Temmuz Salı günü kavuşacağız, ne mutlu bizlere! Bayramlar, milletçe büyüklerimizi aradığımız, küçüklerimize sevgi gösterdiğimiz toplum olarak birlik ve beraberliğimizi daha da geliştirdiğimiz müstesna günlerimizdir. Cenabı Allah, bizleri sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice bayramlara kavuştursun. 

 Başkanlığımızın bu yıl ki Ramazan teması olan “Gelin Gönüller Yapalım, Bu Ramazan ve Her Zaman” çağrısına kulak vererek gönüller arasında köprüler kurduk, kırık kalplerin, yaralı gönüllerin, bîtap düşmüş yüreklerin onarılmasına vesile olduk.

Bu duygularla, tüm Burdurlu Kardeşlerimin Kadir gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik eder, bu gecenin ve bayramın  birlik ve beraberliğimize, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de affına vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim. 30.06.2016

İlimiz de Bayram Namazı saat: 06.26 ' da kılınacaktır. 

 

                                                                                                      Hıdır BAYRAK

                                                                                      Burdur İl Müftüsü