09.03.2018

Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın Konferansı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Burdur İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun organize ettiği konferans programı düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Nevzat Sabri AKIN’ın konuşmacı olarak katıldığı “Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın” konulu konferansa katılım yoğun oldu.

Uzman İmam-Hatip Ali Mücahit YILMAZ’ın sunuculuğunu yaptığı konferansa, Vali Yardımcısı Mehmet YILDIZ, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR, MAKÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet ONAY, İl Müftüsü Hıdır BAYRAK, daire müdürleri, ilçe müftüleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan program Kameriye Camii İmam-Hatibi Cemil ÇİÇEK’in Kur’an tilavetiyle devam etti. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Sinevizyon katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Burdur İl Müftüsü Hıdır BAYRAK, programa gösterilen ilgi nedeni ile teşekkürlerini sundu. Yüce Dinimiz İslam’ın insanı ve kadını yücelttiğini ifade ederek şunları söyledi: “Dinimizce erkek ve kadın arasında yaratılış açısından hiçbir fark yoktur. Her iki cinsin de Allah’a karşı sorumlulukları aynıdır. Günümüzde kadın haklarına yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerinin ve kadına yönelik şiddetin sebebi asla İslam Dini değildir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız son yıllarda kadına yönelik bir takım çalışmalar yürütmektedir. Başkanlığımızın tarihinde ilk defa bir kadın, başkan yardımcılığı görevine getirilmiştir. Müftülüklerimizin bünyesinde bulunan Aile ve Dini Rehberlik Bürolarımız kadınlara ve evli çiftlere hizmet vermektedir.  .”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Nevzat Sabri Akın ise konuşmasında Kadının, her şeyden önce insan olduğu vurgusu yaparak, Asrı saadetten öne çıkan kadın sahabelerden ve Yüce Kitabımızın yücelttiği örnek kadınlardan bahsetti. Kitabımız Kur’ân-ı Kerim, insanın onurlu, şerefi ve mükerrem olduğunu çeşitli âyet-i kerimelerle bize sunduğunu söyledi.

Nevzat Sabri Akın, konuşmasında Yaratılışta eşit olan kadın ve erkek arasındaki üstünlük, yaratılış itibariyle değil, Allah’tan sakınma yani Takva alanındadır.

Ayrıca; kadınları Allah’ın emaneti olarak aldığımızı ve emanete en iyi şekilde sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.